Poniższa informacja jest przeznaczona wyłącznie dla przedsiębiorców.
Drogi Kliencie,
zależy nam, aby obsługa w naszej firmie była dla Ciebie jak najbardziej przejrzysta, a nasza współpraca opierała się na wzajemnym szacunku i biznesowym zrozumieniu.
Zauważyliśmy, że w pewnym momencie naszej współpracy rozliczenia za energię przestały być dla wielu z klientów zadaniem, które realizują w ramach wyznaczonych terminów, przez co odnotowujemy opóźnienia w płatnościach za faktury, a to ma wpływ na działania naszej spółki na rynku i wymaga podejmowania kroków windykacyjnych celem odzyskiwania tych należności. Ostatecznie też może przekładać się na jakość świadczonych przez spółkę usług.
Biorąc to pod uwagę spółka postanowiła skorzystać z ustawowego uprawnienia, jakim jest naliczanie rekompensat dotyczących kosztów odzyskiwania należności określonych w art. 10. ust. 1 Ustawy z 08 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, zgodnie z którym:
„Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek (…) przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności, stanowiąca równowartość kwoty:
1) 40 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
2) 70 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;
3) 100 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.”
Powyżej wskazane uprawnienie potwierdza ponadto Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady 2011/7/UE z 16 lutego 2011 r., w której państwa członkowskie zapewniają o uprawnieniach wierzyciela do uzyskania od dłużnika co najmniej stałej kwoty 40 euro.
Chcemy, aby nasze działania były dla Ciebie przejrzyste, dlatego informujemy, że zryczałtowane koszty odzyskiwania należności (ZKON) będą wystawiane w naszej spółce regularnie, zatem w przypadku pojawienia się opóźnień w płatnościach otrzymasz od nas dokument o tytule NOTS.
Zachęcamy Cię do korzystania z naszego elektronicznego biura obsługi klienta (EBOK), na którym znajdują się wszystkie wystawione faktury, dzięki czemu masz do nich dostęp w każdej chwili.
Poniżej odpowiadamy też na najczęstsze pytania:
- Czy ZKON to odsetki?
Nie, są to zryczałtowane koszty odzyskiwania należności wynikające z opóźnień w płatnościach, co służy przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
- Czy ZKON może być naliczone do każdej przeterminowanej faktury?
Zgodnie z najnowszym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – Wyrok z dnia 4 maja 2023 r., zapadły w sprawie C-78/22, zryczałtowane koszty odzyskiwania należności należne są od każdego opóźnienia.
- Dlaczego ZKON są naliczane w euro? Od czego to zależy?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 Ustawy z 08 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych: „Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek (…) przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności, stanowiąca równowartość kwoty:
1) 40 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
2) 70 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;
3) 100 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.”
Zatem wskazane w ustawie stawki są kwotami stałymi (40, 70 lub 100 euro), zależnymi wyłącznie od wysokości faktury. W przypadku ZKON nie ma znaczenia długość okresu przeterminowania. Równowartość kwoty rekompensaty, o której mowa w ust. 1 ustawy, jest ustalana przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.
Oznacza to, że jeśli termin płatności Twojej faktury przypadał w lipcu to przeliczenie odbędzie się po średnim kursie euro na ostatni dzień roboczy czerwca
- Czy mogę otrzymać za te same faktury ZKON i odsetki ustawowe?
Tak, jest taka możliwość, gdyż odsetki ustawowe naliczane są od dnia następującego po określonym pierwotnie terminie zapłaty do dnia faktycznego uregulowania należności.Natomiast ZKON są należnościami za opóźnienie w transakcjach handlowych, jakie wierzyciel jest uprawniony naliczyć w stałej kwocie od dnia nabycia uprawnienia do odsetek ustawowych, niezależnie od tego, ile dni upłynęło od terminu płatności do dnia faktycznego uregulowania faktury.
- Za jaki okres mogę spodziewać się naliczenia ZKON/odsetek?
Zgodnie z art. 118 Ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny termin przedawnienia roszczenia wynosi 3 lata, przy czym jego koniec przypada na koniec roku kalendarzowego, co oznacza, że wierzyciel może dokonać ww. rozliczeń w terminie trzech lat wstecz od upłynięcia terminu płatności.
- Dlaczego zostały naliczone ZKON, jeśli otrzymałem fakturę dopiero po kilku dniach od jej wystawienia/ otrzymałem duplikat faktury.
ZKON są należnościami za opóźnienia w transakcjach handlowych, jakie wierzyciel jest uprawniony naliczyć w stałej kwocie, a prawo do naliczenia ZKON powstaje z chwilą powstania uprawnienia wierzyciela do naliczenia odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych wynikających z art. 7 ust. 1 lub art. 8 ust. 1. Ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Zgodnie z art. 481 § 1 Ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny wierzyciel może żądać odsetek od dłużnika chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.Faktury elektroniczne w naszej spółce wysyłane są automatycznie w dniu ich wystawienia. W przypadku wysyłki dokumentów pocztą, nie mamy wpływu na termin ich doręczenia przez operatora pocztowego, więc zachęcamy Cię do zmiany formy wysyłki faktur na faktury elektroniczne i do korzystania z naszego elektronicznego biura obsługi klienta (EBOK), na którym znajdują się wszystkie wystawione faktury. Możesz także otrzymywać od nas smsy i maile o wystawieniu dokumentu oraz monity przypominające o terminie płatności za faktury. Warto pamiętać, że wystawienie duplikatu faktury nie zmienia jej terminu płatności.
- Czy rekompensata ZKON wynika z zapisów Umowy?
Naliczenie ZKON określają zapisy Ustawy z 08 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Ponadto ze względu na przynależność Polski do Unii Europejskiej, obowiązuje w tym przypadku również Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady 2011/7/UE z 16 lutego 2011 r., w której państwa członkowskie zapewniają o uprawnieniach wierzyciela do uzyskania od dłużnika co najmniej stałej kwoty 40 euro.Zarówno zapisy wiążącej nas umowy, jak i Ogólnych Warunków Umowy są zgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem, natomiast przepisy prawa zawsze mają pierwszeństwo nad umowami zawartymi pomiędzy przedsiębiorcami w danym kraju, a umowy te nie mogą stać z nimi w sprzeczności.
- Skoro są to zryczałtowane koszty odzyskiwania należności to jakie koszty ponieśliście w moim przypadku?
Przepisy prawa nie określają wymogu wykazywania ani też sposobu wyliczenia faktycznie poniesionych przez wierzyciela kosztów. Wskazane w ustawie oraz dyrektywie unijnej wartości (40,70,100 euro) są kwotami stałymi, zależnymi wyłącznie od wysokości faktury.Aby jednak nie pozostawiać Cię bez odpowiedzi wskazujemy, że koszty, jakie ponosimy w związku z nieterminowością w płatnościach wynikają z konieczności podejmowania działań windykacyjnych celem odzyskiwania tych należności, których nie uregulowałeś w terminie, a są to m.in. czas pracy naszych pracowników, wykonywanie przez nich telefony i rozmowy w sprawie spłaty, wysyłane smsy, a także pisma o zapłatę należności.
Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienia rozwiały wszelkie Twoje pytania w temacie ZKON, a jeśli chciałbyś omówić coś więcej, zapraszamy do kontaktu pod adresem bok@energiapolska.com.pl. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.
Liczymy, że nasza współpraca nadal będzie owocna, a #dobraenergia, którą Ci dostarczamy każdego dnia będzie taka również w naszych relacjach.