PRESS OFFICE

Media
News
Media

03.03.2020

Drogie mieszkania i kosztowne pociągi, czyli podwyżka cen energii na co dzień

Szalejące stawki za własne M, droższe bilety Kolei Małopolskich, kłopoty Chorzowa z wywozem śmieci, wysokie rachunki pomorskich szpitali i niepewna przyszłość elektrycznych samochodów – tak Polacy odczuwają efekty podwyżek cen prądu. – Służba zdrowia, branża transportowa, czy budowlana to tylko kilka z bardzo wielu, które z powodu rosnących kosztów, w tym zmienionych stawek za energię, muszą zweryfikować swoją politykę cenową. Trzeba też pamiętać, że to dopiero początek, a faktury za prąd będą rosły z roku na rok – jest to związane chociażby z polityką klimatyczną – mówi Tomasz Żołyniak, prezes firmy Energia Polska.

02.03.2020

Rekompensaty za podwyżki cen prądu

Ma je otrzymać 95 proc. Polaków. Jednak rekompensaty nie będą wypłacane z urzędu, lecz po złożeniu wniosku oraz spełnieniu warunków. Szczegóły przedstawia Sebastian Biela, wiceprezes firmy Energia Polska.

12.02.2020

Zielona energia opanowuje świat. Państwa i biznes stawiają na odnawialne źródła

Szkocja w tym roku osiągnie miks energetyczny w całości oparty na OZE. Chiny i Indie inwestują ogromne sumy w rozwój tego sektora, a Google i Facebook razem z innymi technologicznymi gigantami już teraz nabyli zasoby zielonej energii, przewyższające moc takich krajów jak Wietnam czy Polska. Stawianie na OZE to nie kwestia wyboru, a konieczności – komentują eksperci.

07.02.2020

Energia elektryczna 2020. Gdzie jest ukryta i ile wynosi podwyżka cen prądu?

Nierzadko denerwujemy się na wysokie rachunki za prąd jednak właściwie nie wiemy, za co płacimy. Tymczasem na fakturę składa się mnóstwo czynników. Jak ją czytać i gdzie sprawdzić, ile będzie nas kosztować podwyżka za energię? Co zrobić żeby otrzymać rekompensatę? Podpowiada Sebastian Biela, wiceprezes firmy Energia Polska.

24.01.2020

Z jednej strony OZE, z drugiej węgiel. Polski problem z energią

Rządzący z jednej strony mówią o utrzymaniu tradycyjnego górnictwa i likwidacji lądowych wiatraków, z drugiej wprowadzają programy promujące fotowoltaikę i zapowiadają powstanie farm wiatrowych na Bałtyku. – Problemem Polski jest przede wszystkim znikomy udział w gospodarce OZE. Rząd wyraźnie waha się między chęcią utrzymania tradycyjnego górnictwa, które generuje miejsca pracy, a koniecznością dopasowania się do unijnych wymogów, zakładających osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku – mówi Tomasz Żołyniak, prezes firmy Energia Polska.

23.01.2020

Renewable energy share in Poland up to 11.3% in 2018

The share of energy from renewable sources (RES) in gross final energy consumption in Poland amounted to 11.3 percent in 2018 compared to 11 percent a year earlier and towards the 15 percent target in 2020, Eurostat said. In the entire European Union, the share of energy from RES was 18 percent in 2018 compared to 17.5 percent in 2017.

“However, green energy is a direction one cannot ignore. These are high profits for the society and future generations, and at the same time much lower costs of operation and production,” Sebastian Biela, VP Energia Polska, said.

16.01.2020

Jak skutecznie oszczędzać energię?

Z roku na rok zużywamy więcej energii, co boleśnie odczuwają domowe budżety. Jak odciążyć coraz chudsze portfele? Odpowiedzią jest codzienne oszczędzanie, czy wybór tańszego sprzedawcy prądu. – Polacy są coraz bardziej świadomymi konsumentami. Godzinami potrafią szukać najkorzystniejszych cen, np. wymarzonego sprzętu sportowego czy elektronicznego, natomiast rzadko z równym zaangażowaniem podchodzą do opłat za media, które pożerają lwią część miesięcznych wydatków. Wynika to z przyzwyczajenia i błędnego przekonania, że niewiele mogą w tej kwestii zrobić. Tymczasem rynek energetyki, podobnie jak inne branże, jest coraz bardziej konkurencyjny i daje wiele możliwości – mówi Sebastian Biela, wiceprezes Energii Polska.

15.01.2020

Nasz drogi rok. Czy klienci zapłacą za droższy prąd dla biznesu?

Wielu Polaków z niepokojem powitało 2020 roku z powodu wizji coraz wyższych wydatków, na jakie będą narażone domowe budżety. Już wiadomo, że w niektórych miastach znacząco wzrosną opłaty za wywóz śmieci. W Warszawie będzie to aż 300 proc.! Do tego dodać trzeba wyższe rachunki za prąd: średnio zapłacimy do 20 proc. więcej. Chociaż to z pewnością dopiero początek podwyżek, jakie czekają nas w najbliższych 12 miesiącach, te sumy mogą wywołać ból głowy.

01.01.2020

Polski problem z OZE. Słabe wiatry dla zielonej energii

– Rezygnacja z tradycyjnej energetyki nie jest prosta, a przede wszystkim jest kosztowna. Niemcy za odejście firm od węgla do 2018 roku będą musiały zapłacić około 2,6 miliarda euro. Mają też problem z zablokowaniem uruchomienia elektrowni Datteln 4 w Nadrenii Północnej-Westfalii ze względu na zbyt wysokie ewentualne rekompensaty. Jednak zielona energia to kierunek, od którego nie da się odejść. To wysokie zyski dla społeczeństwa i przyszłych pokoleń, a jednocześnie dużo niższe koszty eksploatacji i produkcji, czyli rachunek, który musimy zapłacić – mówi Sebastian Biela, wiceprezes Energii Polskiej.

30.12.2019

OZE, ceny prądu, neutralność klimatyczna. O tym mówi polska energetyka

Ostatnie miesiące polska energetyka wspominać będzie jako czas, który nie należał do najspokojniejszych – pisze Energia Polska. Przyniosły one m.in. próby zamrożenia ceny prądu, ale również nowelizację przepisów dotyczących OZE, której celem jest zwrócenie uwagi na fotowoltaikę, a także wprowadzenie dopłat do mikroinstalacji. Istotną kwestią było również wyłamanie się Polski z unijnych dążeń do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej.

19.12.2019

Podwyżki cen prądu. Samorządy zapłaconą nawet o 60 proc.

Z raportu firmy Energia Polska wynika, że przyszłoroczne podwyżki cen prądu spowodują cięcia budżetowe w gminach. Olsztyn już zapowiedział, że nie zorganizuje w tym roku imprezy sylwestrowej.

Prezes Tomasz Żołyniak wskazuje, że większe nakłady na prąd mogą oznaczać, że gminy będą musiały zaciskać pasa i zmniejszać środki na inwestycje zaplanowane w wieloletnich strategiach. – Pamiętajmy, że na rachunek samorządu za energię składa się mnóstwo czynników. To nie tylko oświetlenie ulic, czy miejsc użyteczności publicznej, ale tak kluczowych obiektów jak szkoły, szpitale, czy żłobki – mówi.

News