Uważaj na podejrzane SMS-y, w których oszuści próbują wyłudzić pieniądze lub dane osobowe.

Pamiętaj! Nie otwieraj nieznanych linków i nie wpłacaj pieniędzy na numer konta przekazywany w podejrzanych wiadomościach. Energia Polska nie przesyła linków do płatności w formie SMS. Informacje o swoich płatnościach możesz znaleźć na swoim koncie e-BOK.

Główny Urząd Statystyczny ostrzega przed oszustami internetowymi podszywającymi się pod GUS. Oszuści rozsyłają wiadomości elektroniczne o tytule „Obowiązek sprawozdawczy P-01” zawierające niebezpieczny załącznik, którego otworzenie powoduje zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem typu „malware”.

Zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych oraz rolnych

Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej jest opublikowana w Dzienniku Ustaw pod oznaczeniem Dz.U. 2022 poz. 2227. Dokument ten wprowadził dla odbiorców uprawnionych cenę maksymalną w rozliczeniach za energię elektryczną


 

Według ustawy od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2024 r. wszystkie gospodarstwa domowe oraz gospodarstwa rolne w kraju płacą za energię według ceny odgórnie podanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie zasad ustalonych w ustawie.

Każde gospodarstwo domowe korzysta z „zamrożonej” ceny energii, ale w rozliczeniach do 30 czerwca 2024 roku był przewidziany limit zużycia energii, po przekroczeniu którego rozliczenia prowadzone były według „zamrożonej” ceny. Limit ten na pierwsze półrocze 2024 roku wynosił 1 500 kWh. W niektórych przypadkach ten limit mógł być zwiększony:

  • do 1 800 kWh – dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami;
  • do 2 000 kWh – dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Żeby uzyskać wyższy limit należało złożyć odpowiednie Oświadczenie wraz z dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do zwiększenia limitu. W przypadku odrębnych umów na sprzedaż energii elektrycznej oraz dystrybucji energii, odrębne oświadczenie należało złożyć również do odpowiedniego Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Od 01 lipca do 31 grudnia 2024 roku nie obowiązują limity zużycia.

 

Kto dokładnie skorzysta z zamrożonych cen energii?

Skorzystają z niej odbiorcy uprawnieni, którzy wykorzystują energię elektryczną na potrzeby:

  1. gospodarstw domowych,
  2. pomieszczeń gospodarczych związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych, o ile nie jest w nich wykonywana działalność gospodarcza,

  3. lokali o charakterze zbiorowego mieszkania, o ile nie jest w nich wykonywana działalność gospodarcza,
  4. mieszkań rotacyjnych, mieszkań pracowników placówek dyplomatycznych i pracowników zagranicznych przedstawicielstw,
  5. domów letniskowych, domów kempingowych i altan w ogródkach działkowych, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza oraz w przypadkach wspólnego pomiaru – administracji ogródków działkowych,

  6. oświetlenia w budynkach mieszkalnych,
  7. zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych,
  8. węzłów cieplnych i hydroforni, będących w zarządzie administracji domów mieszkalnych,
  9. garaży, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza.

 

Ile będzie wynosiła cena energii?

Od 01 lipca do 31 grudnia 2024 roku gospodarstwa domowe oraz gospodarstwa rolne (które nie wykonują działalności gospodarczej) będą płacić za energię elektryczną 500 zł/MWh – niezależnie od ilości pobranej w tym okresie energii.

 

Jakie dokumenty należało składać, by zwiększyć limit zużycia?

Dla uzyskania wyższego limitu należało złożyć odpowiednie oświadczenie do sprzedawcy energii oraz dystrybutora energii o spełnianiu warunków uprawniających do skorzystania z wyższego limitu.

W przypadku limitu przewidzianego dla rolników w oświadczeniu należy podać:

  • numer decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające z wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej,

  • nazwę organu podatkowego, który wydał decyzję (najczęściej jest to wójt, burmistrz lub prezydent miasta),
  • do oświadczenia należy dołączyć kopię decyzji.

W przypadku limitu dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny w oświadczeniu należy podać:

  • numer Karty Dużej Rodziny,
  • do oświadczenia należy dołączyć kopię tej Karty.

W przypadku limitu dla gospodarstw domowych, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnościami wystarczy złożyć stosowne oświadczenie, bez żadnych dodatkowych załączników, z zastrzeżeniem poniższego.

Przedsiębiorstwo energetyczne w celu weryfikacji danych, zawartych w oświadczeniu, może żądać przedstawienia do wglądu od odbiorcy uprawnionego odpowiednio ważnej Karty Dużej Rodziny, orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niezdolności do pracy (wcześniej: o uzyskaniu grupy inwalidzkiej).

 

Jak złożyć te dokumenty?

Oświadczenie można składać:

  • w postaci papierowej, wysyłając na adres: al. Kasztanowa 5, 53-125 Wrocław → w tej sytuacji rekomendujemy wysyłkę oświadczenia listem poleconym, dzięki czemu otrzymasz dowód nadania oświadczenia, który ułatwi weryfikację datę złożenia oświadczenia, lub

  • w formie elektronicznej z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego bądź podpisu zaufanego na adres: bok@energiapolska.com.pl.